Ultima 2026 er lansert! Ta en titt på årets festivalprogram, festivalguider og arenaer.

HUSH

Det Norske Solistkor I Jane Scroccaro I Samir Odeh-Tamimi I Camille Norment

Søndag 13. september, kl. 19:00–20:30
50–350 kr

En vuggevise kan roe, men den kan også bære sår. Et ritual kan samle, men også mane frem verdener på randen av forsvinning.

Claudia Jane Scroccaro har tilbrakt tid med kvinner som bor på krisesentre i Paris-området. Historiene deres var tidvis så traumatiske at de ikke lot seg fortelle direkte, ei heller følte komponisten det var på hennes plass. I stedet ba hun kvinnene synge vuggeviser. Disse ble materialet for On the Edge. Skrevet for stemme, kor og elektronikk utforsker verket grensene mellom virtuelle og virkelige rom, mellom imaginære stemmer og de som faktisk er til stede på scenen.

Timna, hovedstaden i det antikke kongeriket Qatabān i dagens Jemen, ble ødelagt og forlatt etter Hadramauts erobring rundt år 150. For den palestinske komponisten Samir Odeh-Tamimi er gammel arabisk og nærøstlig historie ikke bare fortid, men en måte å gjøre nåtidens utslettelser følbare på. Timna fremkaller et ritual som kan ha funnet sted i byens templer. Koret synger på et språk oppfunnet av komponisten selv, og hentet fra arkaisk arabisk.

Camille Norment avslutter kvelden med Wonderful Marvelous – fugue state, skrevet spesielt for Det Norske Solistkor og kunstneren selv. Verket bruker stemme, kropp og akustisk feedback til å undersøke vårt forhold til minner, kjærlighet og begjær.

Program

Claudia Jane Scroccaro On the Edge (2023/24) for seks solister, kor og elektronikk

Samir Odeh-Tamimi Timna (2018–2020) for blandet kor, fløyte, bratsj, cello, kontrabass og slagverk

Camille Norment Wonderful Marvelous – fugue state (2026), verdenspremiere

Vil du vite mer?

  • HUSH inviterer deg til å legge deg ned og lukke øynene. Dette handler ikke om hvile, men om å lytte i en skjerpet tilstand.
  • Denne konserten markerer et nytt kapittel for Det Norske Solistkor: Yuval Weinberg leder sin første Oslo-konsert som kunstnerisk leder.
  • Jane Scroccaros On the Edge ble komponert etter en langvarig utveksling med SWR Vokalensemble og Weinberg, som var deres sjefsdirigent. Verket hadde urframføring i Donaueschingen i 2024.
  • Wonderful Marvelous – fugue state og Norments lydinstallasjon Wonderful, Marvelous på Atelier Nord bygger på det samme materialet: sanger fra den ladede tiden rundt andre verdenskrig, båret av kjærlighet, begjær og tidvis en nesten fredfull optimisme.

Det Norske Solistkor. Foto: Yrjan Sundfør Rodrigues

Claudia Jane Scroccaro. Foto: Salomé Bazin

Samir Odeh-Tamimi. Foto: Harald Hoffmann

Camille Norment. Foto: Herman Dreyer

Yuval Weinberg. Foto: Yrjan Sundfør Rodrigues

Musikk av

  • Claudia Jane Scroccaro
  • Samir Odeh-Tamimi
  • Camille Norment

Med

  • Det Norske Solistkor, kor
  • Camille Norment, kunstner og utøver
  • Yuval Weinberg, dirigent

Produsert av

  • Ultima
  • Det Norske Solistkor