Ultima 2026 er lansert! Ta en titt på årets festivalprogram, festivalguider og arenaer.

Log Book

François Sarhan I Nina Guo I asamisimasa I Zafraan Ensemble

Fredag 11. september, kl. 18:00–01:00
Gratis
Gratis arrangement

Sju år med daglige nedtegnelser blir en sju timer lang forestilling i François Sarhans storslåtte hverdagsteater.

Siden 2019 har François Sarhan ført loggbok. Ikke en dagbok, men daglige nedtegnelser av det som passerer, slik en kaptein fører logg på et skip. Stemmer overhørt på gaten, værmeldinger, protester, tegninger, barn som synger på lekeplassen. Tilfeldige detaljer, vanlige hendelser, og likevel små bevis på at tid er blitt levd.

Log Book springer ut av tanken om at små ting ikke er små. De er selve veven i her og nå: dagens Europa, hverdagsliv, tilhørighet og måtene vi blir hørt, sett eller misforstått på. Loggboken samler disse trådene sammen med vitnesbyrd fra mennesker Sarhan møter, deriblant stemmer fra Oslo.

For Ultima blir syv år med dette materialet til en sju timers konsert. François Sarhan forteller, Nina Guo synger, og musikere fra asamisimasa og Zafraan Ensemble beveger seg gjennom et landskap av musikk, fortellinger, brettspill, tegninger og feltopptak.

Forestillingen utspiller seg i bolker, med rom for å puste, bevege seg rundt og komme tilbake. Hvert fragment bærer et tall – Sarhans alder i dager da det ble laget. Til sammen danner de et kart over tid og, i det stille, et memento mori.

Konserten er en del av Ultima Thule: Lyden tett på. Se fullt program her.

Vil du vite mer?

  • Log Book utspiller seg i bolker gjennom dagen. Du kan ta pauser, spise og drikke i Gullbaren, bruke tid i Log Books spillbibliotek og vende tilbake til musikken.
  • Kortspillet Log Book, utviklet av Zafraan Ensemble, inviterer spillerne til å skanne kort tegnet av François Sarhan, lytte, velge fra sin egen kortstokk og argumentere for hvorfor nettopp det kortet passer til musikken. Spill i spillbiblioteket eller ta med deg et kortsett hjem!
  • Den franske forfatteren Georges Perec (1936–1982) er en av Sarhans inspirasjonskilder. I 1978 skrev han Jeg husker, en samling av minner fra hverdagen: små ting nesten glemt, men hentet frem ett etter ett.
  • Zafraan Ensemble urfremførte de første årene av Log Book i 2024 under Festival Musica i Strasbourg. asamisimasa har bestilt de tre siste årene av materialet og spiller sammen med Zafraan i denne produksjonen.

François Sarhan. Foto: Delacy

Nina Guo. Foto: Camille Blake

asamisimasa. Foto: Henie Onstad Kunstsenter

Zafraan Ensemble. Foto: Anton Tal

Komposisjon og moderering

  • François Sarhan

Vokal

  • Nina Guo

Zafraan Ensemble

  • Clemens Hund-Göschel, piano, synthesizer og keyboard
  • Josa Gerhard, bratsj og fiolin
  • Anna Viechtl, harpe
  • Jakob Krupp, kontrabass
  • Daniel Eichholz, perkusjon

Asamisimasa

  • Ellen Ugelvik, tastaturer
  • Håkon Mørch Stene, perkusjon
  • Anders Førisdal, gitar
  • Tanja Orning, cello
  • Morten Barrimo, klarinetter og saksofoner

Lysdesign

  • Ingar Hunskaar

Scenografi og lyssetting

  • Agnethe Tellefsen

Støttet av

  • Ernst von Siemens Musikstiftung
  • Sparebankstiftelsen DNB
  • Institut français de Norvège
  • Goethe-Institut
  • Festival Musica og La Muse en Circuit, CNCM, som del av RISE, en produksjonsplattform støttet av det franske kulturdepartementet.