Ultima 2026 er lansert! Ta en titt på årets festivalprogram, festivalguider og arenaer.

Passage

Oslo kulturskole I Julian Sartorius I Alberto Bernal I FRAMES

Fredag 11. september, kl. 16:00–17:30
Gratis
Gratis arrangement

FRAMES Percussion og elever fra Oslo kulturskole i en konsert som begynner ved bordene, fortsetter foran skjermene og ender ute i gatene rundt Voldsløkka.

Konserten begynner innendørs med Julian Sartorius’ RLLRLRLLRRLRLRLRLLRLRLR, fremført av FRAMES Percussion. Tittelen er selve stykket: en sekvens på 23 slag, for høyre og venstre hånd, spilt kontinuerlig på det som til enhver tid ligger foran utøverne. En femte utøver legger stadig nye instrumenter, objekter og materialer på bordene, og musikken blir mer og mer intrikat og frenetisk.

Så begynner Alberto Bernals Passage. Fire slagverkere spiller mot projeksjoner av det som fyller dagene våre: reels, selfies, sladder, politikk, en verden som i stor grad leves gjennom skjermen. Sammen med musikkelevene fra Oslo kulturskole beveger de så seg ut, til gatene og de offentlige rommene rundt Voldsløkka, der den utfolder seg i møtet mellom musikk, utøvere og det byen har å by på akkurat denne dagen.

Verket ble urfremført i Barcelona i 2024 under Mixturfestivalen. Dette er premieren i Oslo, skapt med og for menneskene og stedene rundt Voldsløkka.

Program

Julian Sartorius

RLLRLRLLRRLRLRLRLLRLRLR (2019) for slagverkkvartett og dirigent

Alberto Bernal

Passage #2 “OSLO” (2024, revidert 2026) for slagverk, video og tretti eller flere musikere.

Vil du vite mer?

  • I Julian SartoriusRLLRLRLLRRLRLRLRLLRLRLR er hver bokstav en instruksjon til utøverne. R står for høyre hånd, L for venstre. Tittelen er partituret, et mønster på 23 slag som gjentas kontinuerlig mens instrumenter og objekter samler seg rundt musikerne.
  • Alberto Bernal flytter ofte musikken ut i offentlige rom. I 300kg of Music gjør han tusen år med musikktradisjon om til fysisk vekt: En bil fylles gradvis med partiturer, instrumenter og høyttalere, før utøveren forsøker å trekke den gjennom gaten.
  • I Passage utfører elevene fra Oslo kulturskole en koreografi utviklet av Alberto Bernal i samarbeid med lærerne deres. De beveger seg mellom det individuelle og det kollektive, noen ganger alene, noen ganger sammen, og spiller favorittmelodiene sine idet de møtes i harmoni og dissonans.
  • Bernals musikk er også aktuell i konserten Slightly Bent med Miguel Ángel García Martíns, på Sentralen 11. september under Ultima Thule. Lyden tett på.

Passage Barcelona Mixture. Foto: Nur Rubas

Alberto Bernal. Foto: Ruben Vejabalban

FRAMES. Foto: Samuel Navarrate

Passage. Foto: Nur Rubas

FRAMES Percussion

  • Miquel Vich
  • Sabela Castro
  • Feliu Ribera
  • Daniel Munarriz
  • Miguel Ángel García Martín, som gjest

Støttet av

  • Pro Helvetia
  • ICEC​
  • Den europeiske union som del av ULYSSES-plattformen

I samarbeid med

  • Mixtur Festival
  • Oslo kulturskole
  • Oslo kommune