Ultima 2026 er lansert! Ta en titt på årets festivalprogram, festivalguider og arenaer.
"Man må bryte ned for å kunne bygge noe nytt" – Lasse Marhaug om støy
Støy kommer aldri helt til ro. Den fører deg ingen steder, gir deg ingen melodi å holde fast i, og belønner ikke tålmodighet med forløsning. Den trenger seg på, nekter å falle på plass. Som sjanger har den vært mange ting: en provokasjon, et fellesskap, en egen lyttefilosofi. Støy utfordrer forestillingen om at lyd skal være vakker, forståelig eller enkel å ta inn. Det den krever, fremfor alt, er tid og nærvær. Her står begge deler på spill.
Gjennom et helt døgn beveger Lasse Marhaug seg gjennom et vidtfavnende tilbakeblikk på karrieren som en av Norges mest kompromissløse støykunstnere.
I 24 timer stopper ikke Marhaug.
Bolkene i konserten tar utgangspunkt i ulike metoder i hans praksis: turntablekollasj, hard elektronikk, droner, kassettloops, flerkanals feltopptak og analoge oscillatorer. Publikum kan komme og gå, bli værende en stund eller sove seg gjennom natten. Musikken kan være brutal, skjør, presis, åpen, fysisk, langsom, morsom, vakker og urovekkende – noen ganger innenfor samme time.
Store Studio på NRK er stedet disse 24 timene utfolder seg, og valget av sted er ikke tilfeldig. Som barn besøkte Marhaug bygningen og ble sterkt preget av det han opplevde der. Mer enn selve rommet var det radioen som satte spor. En kringkaster som tok hans uvanlige musikalske interesser på alvor, sendte musikk de færreste kjente til, og som uten å si det direkte ga ham en følelse at hans måte å høre verden på var legitim.
Den gjelden betales tilbake – på fullt volum.
For deg som ikke bor i Oslo, 24-timersforestillingen sendes direkte på NRK Jazz.
Program
Lørdag 12. september
16.00–20.00 The Complete History of Sound
Live-elektronikk i fullt register.
20.00–22.00 Trash This Temple
Elektronisk flerkanalsverk.
22.00–24.00 Scratching the Surface Part 1
Kollasjmusikk for platespillere og vinyl.
Søndag 13. september
00.00–02.00 Digital Damage
Laptopmusikk fra tidlig 2000-tall med tre gamle MacBook-er.
02.00–06.00 The Navigator’s Dream of 1974
Nattlige ambient lydflater.
06.00–07.00 Prepared and Extended
Preparerte objekter og hjemmelaget elektronikk på bordhøyttalere.
07.00–08.00 Looks Good on Paper
Musique concrète basert på lyden av papir.
08.00–09.00 So the Wind Won’t Blow It All Away
Flerkanalsverk basert på feltopptak fra Arktis.
09.00–10.00 Teenage Tape Diaries
Flerkanalsverk basert på arkiverte kassettopptak fra 1990-tallet.
10.00–12.00 Scratching the Surface Part 2
Kollasjmusikk for platespillere og vinyl.
12.00–13.00 Different Every Time
Ødelagt elektronikk og havarert anti-musikk.
13.00–14.00 Pulse, Torn Maps and a Quiet Revolution
Rytmisk monotoni drevet av trommemaskin.
14.00–15.00 The Fourth Wave
Langstrakt droneminimalisme.
15.00–16.00 No Beginning No End
Lydtrykk drevet gjennom bass- og gitarforsterkere.
NB. Deler av konserten kan bli lydsterke, men vi passer på. Ørepropper vil være tilgjengelige på spillestedet.
Vil du vite mer?
Lasse Marhaug. Foto: Kristian Skylstad
Lasse Marhaug. Foto: Kristian Skylstad
Lasse Marhaug. Foto: Kristian Skylstad